Izvor: mojnovisad.com / Fotografija: Ilustracija/ mojnovisad.com
Građanski pokret Bravo poslao je saopštenje u kome se navodi da slučaj i okolnosti dvostrukog ubistva, kao posledice porodičnog nasilja u Rakovcu u kome su izgubljena još dva ženska života, potresaju javnost i pred svaku ženu u Srbiji postavljaju najteže dileme i pitanja: “Ako prijavim nasilje koje trpim, ko će meni i mojim bližnjima garantovati bezbednost? Ako prijavim nasilnika, da li ću biti zaštićena od njegovog besa i osvete?”
I u slučaju teškog ubistva u Rakovcu nasilnik je bio poznat policiji i pravosuđu, a mera zabrane prilaska bivšoj supruzi bila je na snazi u trenutku kada je, u porodičnoj kući, ubio nju i njenu majku, naglašava Bravo.
Dvostruko ubistvo u Rakovcu: Ubio bivšu ženu i njenu majku
Oni smatraju da su institucije i sistem ponovo zakazali i tako “poslali ženama poruku da će posle prijave nasilja i napuštanja nasilnika biti u još većem riziku od povređivanja i gubitka života”.
– Ako nema nadzora nad primenom izrečenih mera, one ostaju mrtvo slovo na papiru. Ako između žrtve i nasilnika ne stoji organizovan sistem nadzora koji reaguje na svako kršenje zabrane prilaska, žene će ostati laka meta svojih zlostavljača, ma kakva presuda ili mera prethodno bila izrečena – upozoravaju i dodaju:
– Građanski pokret Bravo! u centar pažnje stavlja borbu protiv svih vidova nasilja, a Grupa za rodnu ravnopravnost zastupa uverenje da društvo koje nije u stanju da zaštiti živote, prava i slobode svojih građanki nije manje žensko – ono je manje ljudsko.
Bravo! se pridružuje zahtevima ženskih organizacija i stručne javnosti:
• da se institucije bez odlaganja usredsrede na spašavanje ženskih života i sprečavanje epidemije nasilja;
• da se obezbedi kvalitetna procena rizika od femicida u svakom pojedinačnom slučaju prijavljenog porodičnog i partnerskog nasilja;
• da se osigura praćenje poštovanja izrečenih mera zaštite žena od nasilja;
• da se policiji omogući nabavka i korišćenje sredstava i uređaja za praćenje i nadzor izrečenih mera zabrane prilaska i kontaktiranja sa žrtvom;
• da kazne koje se izriču budu takve da obeshrabruju nasilnike, a ne da ih ohrabruju na ponavljanje nasilja;
• da femicid bude klasifikovan kao posebno, najteže krivično delo.
Uz ove zahteve, Bravo! poručuje institucijama, posebno policiji, tužilaštvu i sudovima, da svoje snage, ljudstvo i resurse usmere na “rešavanje najtežih problema sa kojima se društvo suočava, a ne na progon aktivista i aktivistkinja, i onih građana i građanki koji ustaju protiv nepravde, zloupotreba, korupcije i drugih anomalija sistema”.